تأسف خوردن سریال ویدئو کارگردانی شبکه خانگی

تأسف خوردن: سریال ویدئو کارگردانی شبکه خانگی محسن چاوشی محمد امامی گلاره عباسی فصل دوم شهرزاد شبکه نمایش خانگی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی درباره برداشت غلط از سخنان اخیر رئیس‌جمهور

«رقبای سیاسی رئیس‌جمهور و همچنین بزرگانی که با نشانه روشنگری به انتقاد از سخن اخیر او اقدام کردند، اگر به این توصیه توجه کنند که آقای روحانی یکی از صاحب‌نظران د

درباره برداشت غلط از سخنان اخیر رئیس‌جمهور

درباره برداشت غلط از سخنان اخیر مدیر جمهور

عبارات مهم : اسلام

«رقبای سیاسی مدیر جمهور و همچنین بزرگانی که با نشانه روشنگری به انتقاد از سخن اخیر او اقدام کردند، اگر به این توصیه توجه کنند که آقای روحانی یکی از صاحب نظران دینی است که نه تنها با مبانی فقه سیاسی شیعه آشنایی دارد بلکه جهت تحکیم این مبانی تلاش های زیادی کرده، به این نتیجه خواهند رسید که ایشان درصدد انکار راه اندازی امام معصوم از ناحیه خدا به امامت نبوده و نخواسته مشروعیت امام را زیر سؤال ببرد.»

به گزارش جمهوری اسلامی؛هفته گذشته مدیر جمهور روحانی در یکی از ضیافت های افطاری، راجع به مبنای حکومت در اسلام سخن گفت و نتیجه گرفت که «انتخاباتی که ما امروز دنبالش هستیم و آراء مردم، این پیروی از تفکر غرب نیست. رای مردم و نظر مردم، پیروی از تفکر غرب نیست، رای مردم و نظر مردم هدیه دنیای غرب بعد از رنسانس جهت ما نیست. ما دارای مذهب و مرام و دینی هستیم که امیرالمومنین مبنای حکومت و فرمانروایی را رای مردم و خواست مردم و آراء مردم می داند و ما بحمدالله در این انتخابات شکوهمند بهار 96 عظمت ملی خودمان را به جهانیان نشان دادیم.»

درباره برداشت غلط از سخنان اخیر رئیس‌جمهور

این سخن، از دو ناحیه مورد انتقاد قرار گرفت. یکی جماعت رقبای آقای روحانی که به بهانه فراز اول سخن ایشان، تلاش کردند مدیر جمهور را بی اعتقاد به مبانی اعتقادی شیعه در امامت جلوه دهند و دیگری بزرگانی که به مدیر جمهور تذکر دادند که در استناد به سخنان امیرالمومنین علیه السلام قسمت های دیگر نهج البلاغه را نیز ملاحظه کند و به یک جمله اکتفا نکند.

تکلیف رقبای سیاسی روشن است و نمی توان از آنها توقعی داشت. با این حال، آوردن فراز اول سخن مدیر جمهور و قرار دادن آن در کنار قسمت دوم کاملاً نشان می دهد ایشان درصدد بیان چه چیزی بوده و می تواند پرده از ابهامی که رقبا تلاش کردند پدید آورند و نتیجه مورد نظر خود را بگیرند برمی دارد. مدیر جمهور روحانی در این فراز گفت: «امیرالمومنین، مبنای ولایت را مبنای حکومت را نظر مردم و گزینش مردم می داند «لمن ولیتموا امرکم». گفت هر کس که شما بروید او را برگزینید به عنوان ولی خودتان و به عنوان رهبر جامعه منهم اطاعت می کنم، من هم می شنوم و اجرا می کنم.»

«رقبای سیاسی رئیس‌جمهور و همچنین بزرگانی که با نشانه روشنگری به انتقاد از سخن اخیر او اقدام کردند، اگر به این توصیه توجه کنند که آقای روحانی یکی از صاحب‌نظران د

این فراز از سخن مدیر جمهور را اگر منهای فراز دیگر که امتیاز اسلام در اهمیت دادن به رای مردم را به رخ غرب می کشد در نظر بگیریم همان ابهامی را که رقبای سیاسی مدیر جمهور روحانی درصدد مطرح کردن آن هستند در خود دارد. ولی کنار هم قرار گرفتن این دو فراز کاملاً نشان می دهد نظر گوینده این سخن این است که زمامداری و اعمال حاکمیت در جامعه بدون پذیرش مردم امکان ندارد و مورد نظر اسلام نیست.

رقبای سیاسی مدیر جمهور روحانی و همچنین بزرگانی که با نشانه روشنگری به انتقاد از سخن مدیر جمهور اقدام کردند، اگر به این توصیه توجه کنند که آقای روحانی یکی از صاحب نظران دینی است که نه تنها با مبانی فقه سیاسی شیعه آشنایی دارد بلکه جهت تحکیم این مبانی تلاش های زیادی کرده و بر همین مبنا مسئولیت ریاست قوه مجریه را پذیرفته و خود را ملزم به اجرای قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی، که بر مبنای فقه سیاسی شیعه استوار هست، می داند، قطعاً به این نتیجه خواهند رسید که ایشان درصدد انکار راه اندازی امام معصوم از ناحیه خدا به امامت نبوده و نخواسته مشروعیت امام را زیر سؤال ببرد بلکه تبیین مرحله مقبولیت مردمی زمامداری در اسلام را مدنظر داشت که نیاز مبرم اِعمال حاکمیت هست. این، همان چیزی است که قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی سازوکار آن را جهت تعیین رهبری آینده نگری کرده و در کلام امام خمینی مطالب زیادی در مورد نقش مردم در گزینش رده های متفاوت عاملان نظام تا عالی ترین سطح آن یعنی رهبری وجود دارد.

بدین ترتیب، سخن مدیر جمهور روحانی نباید به معنای انکار مبنای شیعه در امامت جامعه تفسیر شود. مدیر جمهور محترم نیز بهتر است هنگام طرح این قبیل مباحث تخصصی به دغدغه های احتمالی توجه داشته باشند و آنچنان روشن سخن بگویند که قابل تفسیر به رای و تأویل و حمل بر معانی نادرستی که مورد نظر ایشان نیست نباشد. در همین سخن که اکنون مورد مناقشه قرار گرفته کافی بود آقای مدیر جمهور ابتدا شأن مشروعیتی امام معصوم را تذکر می دادند و سپس این مطلب را به زبان می آوردند تا رقبا نتوانند با سخن ایشان برخورد سیاسی کنند و بزرگان نیز با ملاحظه این سخن، دغدغه ای نداشته باشند.

درباره برداشت غلط از سخنان اخیر رئیس‌جمهور

البته از بزرگان نیز این انتظار وجود دارد که هنگام مواجهه با اینگونه ابهامات قبل از آنکه دغدغه خود را مطرح کنند، از شخص مدیر جمهور در یک تماس تلفنی توضیح بخواهند و با عمل به این شیوه، راه را بر سوءاستفاده گران نیز ببندند.

واژه های کلیدی: اسلام | سیاسی | اسلامی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs