تأسف خوردن سریال ویدئو کارگردانی شبکه خانگی

تأسف خوردن: سریال ویدئو کارگردانی شبکه خانگی محسن چاوشی محمد امامی گلاره عباسی فصل دوم شهرزاد شبکه نمایش خانگی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی آینده مبهم سپنتا نیکنام بر دو راهی مجلس و شورای نگهبان

مصوبه مجلس راجع به آینده سپنتا نیکنام باردیگر از سوی شورای نگهبان مهر برگشت خورده است وخانه ملتی ها دو راه زیاد پیش رو ندارند؛ یا باید جهت تامین نظر شورای نگهب

آینده مبهم سپنتا نیکنام بر دو راهی مجلس و شورای نگهبان

آینده مبهم سپنتا نیکنام بر دو راهی مجلس و شورای نگهبان

عبارات مهم : قانون

مصوبه مجلس راهی مجمع تشخیص مصلحت می‎شود یا اصلاح خواهد شد؟

مصوبه مجلس راجع به آینده سپنتا نیکنام باردیگر از سوی شورای نگهبان مهر برگشت خورده است وخانه ملتی ها دو راه زیاد پیش رو ندارند؛ یا باید جهت تامین نظر شورای نگهبان بار دیگر دست به اصلاح مصوبه‎شان بزنند یا آنکه به یک ارگان دیگر با نقش حل و فصل اختلافات متوسل شوند تا سرنوشتش آنجا رقم بخورد.

آینده مبهم سپنتا نیکنام بر دو راهی مجلس و شورای نگهبان

تقریبا دوماه است که از اعلام نظر شورای نگهبان راجع به عضویت اقلیت های دینی در شوراهای شهر و دِه می گذرد . همان رایی که موجب شد سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد از نشستن روی کرسی شوراها باز بماند. حالا اینکه آیا در طول بیست سال گذشته عضویت اقلیت ها در شوراها مسئله ساز نبوده است و تنها امسال آن هم با شکست کاندیدای اصولگرا در انتخابات شورای شهر یزد، به یکباره این عنوان مورد توجه قرار می گیرد؛ خودش ولی و اگرهایی به وجود آورد که تا مدت ها محور تحلیل های سیاسی و رسانه ای بود. هرچند شورای نگهبان پیش از این نیز تصمیمات جنجالی دیگری داشت ولی کمتر موردی بود که عموم جریان ها و شخصیت ها از اصلاح طلب گرفته تا اصولگرا اینچنین متفق القول شوند که این تصمیم به مصلحت نبوده هست. این هم صدایی به گونه ای پیش رفت که در حمایت از حضور اقلیت های دینی از علی شکوری راد دبیرکل حزب اصلاح طلب اتحاد ملت تا محمدجواد ابطحی عضو جبهه پایداری با تصمیم شورای نگهبان مخالفت کردند.

کلاف مخالفت با حضور اقلیت ها در شوراهای شهر و لغو عضویت سپنتا نیکنام آنچنان پیچیده شد که سر از جلسه سران قوا درآورد و آنطور که علی لاریجانی مدیر مجلس شورای اسلامی و بهروز نعمتی سخنگوی مجلس گفتند این عنوان یکی از بحث های مطرح در میان سران سه قوه بوده هست.

مصوبه مجلس راجع به آینده سپنتا نیکنام باردیگر از سوی شورای نگهبان مهر برگشت خورده است وخانه ملتی ها دو راه زیاد پیش رو ندارند؛ یا باید جهت تامین نظر شورای نگهب

مناظره غیر مستقیم علی لاریجانی مدیر قوه مقننه و عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان که تبدیل به نمادی از اختلاف نظر مجلس و شورای نگهبان شد؛ در نهایت بهارستان نشینان را به سمت اصلاح قانون جهت تثبیت حضور اقلیت های دینی سوق داد.

گام عملی مجلس

از شروع ماجرای لغو عضویت سپنتا نیکنام یک ماه گذشت. ولی علی‎رغم سر و صداهایی که به پا شد شورای نگهبان حاضر به عقب نشینی راجع به تصمیم خود نشد و دیگر راهی نماند تا پیشنهاد اصلاح قانون در دستور کار قرار گیرد.

پنجم آذر ماه بود که مجلس دهم نخستین گام عملی خود را راجع به حضور اقلیت های دینی برداشت. به این معنا که بهارستان نشینان طرحی با دوفوریت تحت عنوان «اصلاح قانون تشكيلات شوراي شهر در گزینش شهرداران» با امضاي 200 نماینده راهی صحن علنی کردند. طرحی که طبق آن، اقلیت های دینی آشنا شده است در قانون اساسی ساکن در شهرها و روستاهای کشور می توانند نامزد انتخابات شوراهای اسلامی همان شهر و دِه شوند. در صورت تصویب نهایی این طرح، اصلاحات صورت گرفته در قانون از دوره پنجم شوراهای اسلامی اجرایی خواهد شد. موضوعی که مي توانست گره ايجاد شده است در عنوان عضويت سپنتا نيكنام را بگشايد.

آینده مبهم سپنتا نیکنام بر دو راهی مجلس و شورای نگهبان

هنگامی که پای این طرح به صحن علنی رسید و نمایندگان درخواست کردند راجع به تصویب آن به رای بنشینند در میان نمایندگان موافق و مخالف تنها یک مخالف پشت تریبون قرار داده شد که البته مخالفتش رنگ و بوی حمایت از نظر شورای نگهبان نداشت. همه حرف علی ادیانی راد نماینده اصولگرای مجلس این بود که «هم ما و هم هيئت رئيسه قسم خورده است كه آيين نامه را اجرا كند. طرح دو فوريتی در صورتي می تواند مطرح شود كه جلوي خسارت احتمالي براي كشور را بگيرد. حال اين عنوان چه خسارت احتمالي دارد كه به صورت دو فوريت مطرح مي شود؟»

سرانجام دو فوریت طرح اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی با ۱۵۴ رای موافق، ۲۳ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۰۴ نماینده تصويب شد.

مصوبه مجلس راجع به آینده سپنتا نیکنام باردیگر از سوی شورای نگهبان مهر برگشت خورده است وخانه ملتی ها دو راه زیاد پیش رو ندارند؛ یا باید جهت تامین نظر شورای نگهب

پاسخ آینده نگری شده

از تصمیم قاطع مجلس جهت حضور اقلیت های دینی در پارلمان های شهری 22 روز گذشت و همه منتظر بودند تا شورای نگهبان نظرش را راجع به این مصوبه اعلام کند، هرچند تصمیمش چندان هم غیرقابل آینده نگری نبود. نهایتا عباسعلی کدخدایی 27 آذر ماه در کانال تلگرامی خود از رد مصوبه مجلس در رابطه با اقلیت های دینی خبر داد. این شورا با همان استدلال قبلی یعنی قاعده نفی سبیل و اینکه مسلمانان نمی توانند به غیر مسلمان رای دهند این مصوبه مجلس را مغایر قانون اساسی تشخیص داد و آن را بار دیگر به ساختمان هرمی شکل بهارستان بازگرداند.

آینده مبهم سپنتا نیکنام بر دو راهی مجلس و شورای نگهبان

دوراهی مجمع و شورا

طرح تصویب شده است مجلس بار دیگر از سوی شورای نگهبان مهر برگشت خورده است و منزل ملتی ها دو راه زیاد پیش رو ندارند؛ یا باید جهت تامین نظر شورای نگهبان بار دیگر دست به اصلاح بزنند و انقدر این مصوبه را عوض کردن دهند که نهایتا مورد قبول این شورا قرار بگیرد. که در این صورت قطعا باید علی رغم نظر خود به از بین بردن اقلیت ها از شوراهای شهر رای دهند و یا آنکه به یک ارگان دیگر با نقش حل و فصل اختلافات متوسل شوند. یعنی مصوبه را راهی مجمع تشخیص مصلحت نظام کنند تا درنهایت تصمیم نهایی بر اساس مصلحت های نظام در این مجمع اتخاذ شود. ولی اینکه مجلس کدام راه را می رود؛ مشخص نیست.

احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم و عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی راجع به مخالفت شورای نگهبان با این مصوبه به خبرآنلاین می گوید: شورای محترم نگهبان به قانون اساسی عمل می کند یعنی عنوان می کند من براساس قانون اساسی و شرع نظر می دهم لذا نمی تواند احساسی عمل کند.

او با بیان اینکه این دست از نظرات شورای نگهبان تنها مشمول بر حال اقلیت های دینی نمی شود، گفت: گاهی راجع به ایثارگران و بازنشستگان هم با مخالفت شورای نگهبان مواجه می شویم. راجع به عنوان ایثارگران بارها شده است با فقهای شورای نگهبان به صحبت پرداخته ام و آنها گفته اند وظیفه ما تشخیص مغایرت هاست و تشخیص مصلحت با ما نیست. او در ادامه گفت: وظیفه شورای نگهبان تشخیص مغایرت ها با شرع است و من نمی توانم در کار شورای نگهبان دخالت کنم همانطور که آنها نمی توانند در کار ما دخالت کنند و اگر این اتفاق رخ دهد سنگ روی سنگ بند نمی شود.

امیرآبادی در پاسخ به این پرسش که آینده نگری اش از آینده این مصوبه چیست گفت: به نظرم این مصوبه با اصرار مجلس بر نظر خود به مجمع تشخیص مصلحت نظام می رود.

بهرام پارسایی نماینده مردم شیراز و سخنگوی فراکسیون امید نیز نظری مشابه امیرآبادی دارد. او راجع به این مصوبه و آینده احتمالی اش به خبرآنلاین گفت: به نظر من این مصوبه هنگامی که به مجلس باز گردد و دوباره در صحن علنی مجلس مطرح شود نمایندگان بار دیکر بر نظر قبلی خود اصرار می کنند و این مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام برود.

پارسایی با بیان اینکه در شرایط امروز بهتر است بر حفظ وحدت تاکید شود و چنین تصمیم هایی می تواند ما را به حاشیه ببرد گفت: به نظر می رسد مجمع تشخیص مصلحت نظام با توجه به ملحت امروز جامعه نهایتا نظر مجلس را تائید کند.

علیرضا محجوب نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز به تائید صحبت های پارسایی و امیرآبادی پرداخت. او با بیان اینکه هنوط نظر شورای نگهبان راجع به مصوبه مجلس را مطالعه نکرده است به خبرآنلاین گفت: با توجه به اصراری که مجلس و کمیسیون شوراها در رابطه با حضور اقلیت های دینی در شوراهای شهر دارند؛ به نظر می رسد این مصوبه در صورت برگشت، اگر ایراد شورای نگهبان نسبت به ماهیت آن باشد؛ باردیگر نمایندگان بر نظر قبلی خود اصرار خواهند کرد و این مصوبه این بار به جای شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهد رفت.

خبرانلاین

واژه های کلیدی: قانون | نگهبان | اصلاح طلب | شورای شهر | مصوبه مجلس | قانون اساسی | مجلس شورای اسلامی | انتخابات شورای شهر

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs